Menu
Chci se cítit lépe
Chci zhubnout Chci se zbavit stresu Chci být fit

Novoroční předsevzetí, která vydrží

Asi to zažila většina z vás. S příchodem nového roku se mnozí zařeknou, že následující rok změní celý svůj život od základů. Dáváme si předsevzetí, že už nebudeme pít a kouřit, budeme se víc hýbat, zhubneme přebytečná kila …. Ale už během prvního měsíce začínáme ztrácet motivaci a naše snaha upadá. Jak si tedy vytvořit novoroční předsevzetí, která opravdu vydrží?

Proč novoroční předsevzetí často nefungují

Díky nadšení ze symbolického nového začátku, si 1. ledna vytváříme cíle a plány, které jsou nerealistické nebo nekonkrétní. Pokud jsme se nikdy nezajímali o zdravou stravu a školní tělocvik byl naší nejhorší noční můrou, nemá smysl předpokládat, že se úderem Nového roku staneme vzorem zdravého životního stylu. Stejně tak předsevzetí typu "budu žít zdravě" nemohou mít moc viditelných účinků, protože vlastně neříkají nic konkrétního o podmínkách dosažení tohoto cíle.

Proč Get Fit Online?

Get fit online byl vytvořen tak, aby bylo co nejlehčí předsevzetí zvládnout. Stejně tak aby bylo jednoduché zvládnout slabou vůli. Jediný co musíte udělat je začít. Nemusíte nad ničím přemýšlet. Stačí dodržet denní plán, který vám bude sestaven na míru a máte vyhráno. Pokud to myslíte s hubnutím vážně, tak se zaregistrujte zde a jdeme na to. Začneme s 30 denním plánem. 30 dnů dodržet náš program vydrží každý, pokud opravdu chce změnu.

Jaká předsevzetí fungují

Jaká předsevzetí si tedy můžete stanovit tak, aby vás motivovaly a hnaly dál?

  • Každý den se hýbat - během roku se naskytnou chvíle, kdy se nebudete cítit na žádné velké cvičení nebo kdy zkrátka budete mít málo času a příliš mnoho dalších povinností. Zkuste se proto zařeknout, že se každý den budete prostě hýbat. Někdy to může znamenat cvičení v posilovně, někdy jen procházka nebo krátké protažení těla. Díky tomuto přístupu navíc nebudete ve stresu, že jste pár dní cvičení "vynechali".
  • Nejíst po večeři - jezení v pozdních večerních hodinách je jedním z nejvýraznějších faktorů, které se podílejí na tloustnutí. Pokud jste zvyklí večer usednout k televizi a k večerní zábavě si připravit také malou svačinku, měli byste se na tom pokusit zapracovat. Zkuste si místo toho uvařit dobrý čaj a zaměstnat se aktivitou, která vás naměstná natolik, že nebudete muset myslet na jídlo.
  • Připravovat si jídelníček dopředu - naše snaha o zdravé stravování často končí v momentě, kdy máme hlad, spěcháme a nemáme možnost jídlo promýšlet. Proto většinou sáhneme po jídle, které není ani trochu zdravé a našemu tělu nic dobrého nedodá, ale rychle nás zasytí. S tímto problémem nám může výrazně pomoct předem připravený jídelníček. Ten si můžete sestavit sami nebo si nechat pomoct od odborníků na výživu. Jednotlivé suroviny je potom dobré mít předchystané v lednici (například nakrájenou zeleninu, předvařenou rýži, uvařené luštěniny …), aby vám příprava jídla zabrala co nejméně času.
  • Přemýšlet nad tím, co kupujete - kolikrát se vám stalo, že jste šli do obchodu a nechali se zmást lákavými nápisy na obalech výrobků? Ukázkovým příkladem jsou například sportovní tyčinky, které lákají nakupující na vysoký obsah bílkovin, ale opomíjejí obrovský obsah cukru. Jedním z vašich novoročních předsevzetí tak může být nakupování s rozumem. Snažte se jíst přírozené, co nejméně zpracované potraviny. Zapomeňte na umělá sladidla s nízkým obsahem kalorií, polotovary a potraviny, které ve složení obsahují ingredience, kterým skoro nerozumíte.

Jak se vyhnout počátečnímu neúspěchu

Prvního ledna jsou většinou posilovny nacpané k prasknutí. Lidé se snaží naplnit svá předsevzetí a tak se do svého snažení vrhnou po hlavě. Jenže už během prvního týdne se jeden po druhém ztrácejí a mnoho lidí s plněním svých cílů skončí dřív, než uvidí první výsledky. Jak se tedy vyhnout počátečnímu neúspěchu a udržet si motivaci?

Malé výzvy

Pokud se cítíte tak trochu mimo formu, nevíte si příliš rady s jídelníčkem, ani s volbou vhodného sportu, zbytečně vše nehroťte. Raději začněte pomalu, svým vlastním tempem a neohlížejte se na ostatní, kteří s podobnou změnou životního stylu začali už o něco dřív než vy. Každý den si zkuste stanovit svoji malou osobní výzvu. Zkuste každý den překonat něco, co se vám dřív nedařilo. Například si řekněte, že sníte za den alespoň tři kusy ovoce a zeleniny. Nebo že při cvičení uděláte o pět dřepů dřív, než normálně. Každá další splněná výzva vás tak posouvá blíž k vašemu cíli, aniž byste na sebe příliš tlačili.

Sledujte své pokroky

Z mého pohledu neexistuje lepší motivace, než vidět své vlastní pokroky. Ať už jsou to ubývající kilogramy a centimetry v pase neo třeba větší výdrž v určitém druhu cvičení. Sledujte všechny drobné změny na vašem těle, vaší fyzické zdatnosti i vaší psychice. Zdravý životní styl totiž pomáhá nejen našemu fyzickému tělu, ale také naší mysli. Za nějakou dobu tak na sobě můžete pozorovat, že máte častěji dobrou náladu a více energie.

Neodkládejte vše na zítřek

"Už jsem dneska stejně měla kousek dortu, tak je to jedno. Ale zítra už budu jíst vážně zdravě." "Dneska jsem unavená, ale zítra si opravdu půjdu zacvičit." Poznáváte se v těchto větách? Pokud nemáme dostatek motivace k udržování našeho životního stylu, můžeme mít tendenci k oddalování našich plánů na neurčito. Říkáme tomuto neurčitu "zítra", ale ve skutečnosti následující den zopakujeme tu samou výmluvu a pokračujeme vesele dál s myšlenkou, že další den si to všechno vynahradíme.

Takové oddalování má ale mnoho negativních účinků. Pokud si začnete například omlouvat přejídání tím, že je to jen záležitost "dneška" a další den už bude všechno jinak, může se také stát, že za pár měsíců budete mít 10 kilo navíc a nebudete mít ani ponětí, jak se to vlastně stalo.

Místo toho zkuste zapomenout, že nějaký zítřek existuje. Uvědomte si, že nový začátek můžete udělat kdykoliv - klidně hned teď. Pokud jste si v kavárně s kamarády dali dortík a máte pocit, že jste tím pokazili celý svůj plán (a je tudíž jedno, že sníte další tři), pokuste se tuto myšlenku zahnat a říct si, že teď začnete odznova. Ne zítra, ale teď hned. Po zbytek dne zkuste vaše uklouznutí naopak vyvážit lehčí stravou a pohybem.