Menu
Chci se cítit lépe
Chci zhubnout Chci se zbavit stresu Chci být fit

8 signálů pro změnu jídelníčku

Naše tělo nás často upozorňuje, že potřebuje nějakou změnu. Většinou ale v každodenním shonu nad různými signály mávneme rukou a jedeme dál. Jenže strava je naše palivo, takže se může stát, že jízda skončí a dojedeme akorát k nějakému zdravotnímu průšvihu. Nebylo by lepší poslouchat svoje tělo, které ví, co potřebuje? Jaká mohou být upozornění, že s tělem je něco špatně a potřebujete změnu?

Nastavíme Vám zdraví jídelníček na míru. Přihlašte se do našeho program a začněte se zdravým životním stylem.

Nadýmání

Časté nadýmání může být výrazným signálem pro změnu stravování. Důvodů vzniku nadýmání může být hned několik. Jednou z možností je například intolerance určitých druhů potravin - především mléčných výrobků nebo obilovin s obsahem lepku. Mnoho lidí trpí lehkou intolerancí určitých potravin, aniž by o tom věděli.

Zácpa

Problémy se stolicí jsou dalším z důsledků nesprávné stravy. Zácpa a nepravidelná stolice poukazují na to, že něco v našem jídelníčku není v pořádku. Jedním z důvodů může být nedostatek vlákniny ve stravě, který můžete napravit čerstvým a sušeným ovocem, zeleninou, celozrnnými obilovinami, luštěninami, ovesnými otrubami nebo například indickou vlákninou psylium, kterou lze jíst samotnou nebo ji přidat třeba do jogurtu či ovesné kaše. Nepravidelnou stolici může způsobovat také nedostatečný pitný režim, nadměrná konzumace alkoholu, kofeinu nebo potravin s vysokým obsahem tuku a cukru.

Výkyvy nálad

Stavba naší stravy ovlivňuje nejen naše fyzické tělo, ale i naši mysl. Pokud tedy často zápasíte se špatnou náladu, podrážděním a nervozitou, je možné, že je na vině Váš jídelníček. Tento problém se často vyskytuje obzvlášť u lidí, kteří se s vidinou redukce váhy za každou cenu snaží snížit příjem kalorií a sacharidů. Dalším problémem může být také nedostatek mikronutrientů - vitamínu, minerálů, omega 3 mastných kyselin apod., které mohou z dlouhodobého hlediska vést až k depresím a jiným duševním onemocněním.

Náchylnost k nemocem

Co jíme ovlivňuje ve velké míře také náš imunitní systém. Na obranyschopnosti našeho organismu se podílí jak množství bílkovin, tak i dostatek či nedostatek nezbytných minerálů v naší stravě. Při tvorbě našich jídelníčků myslíme na dostatek mikroživin, makroživin i na individuální potřeby každého našeho zákazníka. Stačí vyplnit úvodní formulář a naši profesionální výživový poradci Vám sestaví zdravý, vyvážený jídelníček přesně na míru.

Únava

Probouzíte se ráno obvykle unavení a přes den nemáte dostatek energie i na běžné každodenní aktivity? Při únavě mnoho lidí sáhne po nezdravých potravinách a potravinách se zvýšeným obsahem rafinovaného cukru v představě, že jim dodají energii. Kromě nedostatku některých nutrientů, právě zvýšený příjem cukru je jedním z důvodů chronické únavy a nedostatku energie. Ujistěte se, že Váš jídelníček obsahuje všechny nezbytné nutrienty, mastné kyseliny, bílkoviny a komplexní sacharidy, které pomohou snížit míru Vaší každodenní únavy.

Slabé vlasy

Slábnutí vlasů a pocity letargie mohou signalizovat nedostatek železa ve stravě. Jeho příjem můžete zvýšit konzumací listové zeleniny, brokolice, luštěnin a červeného masa. Ženy by si měli dát na dostatek železa pozor především, vzhledem k tomu, že úrovně železa je ovlivněna menstruačním cyklem.

Pocit chladu

Je Vám zima i v letních měsících a i ve třiceti stupních na sobě snesete mikinu? Důvodem může být nesprávná stavba Vašeho jídelníčku. Nízkosacharidová strava může totiž mít negativní vliv na štítnou žlázu, která reguluje naši tělesnou teplotu. Zpomalená funkce štítné žlázy potom způsobuje stálé pocity chladu. Namísto jednoduchých cukrů se tak snažte do své stravy zařadit dostatek komplexních sacharidů.

Akné

Akné a vrásky jsou kromě mnoha dalších faktorů ovlivněny také nevyváženou dietou. Především se jedná o nedostatek vitaminu A, který ve velké míře ovlivňuje kvalitu kůže, vlasů a nehtů. Každodenní příjem vitaminu A můžete zvýšit například pomocí potravin jako jsou batáty, mrkve nebo dýně.